"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

FOTOGALERIA >>>


FOTOGALERIA >>>


FOTOGALERIA >>>

FOTOGALERIA >>>


Spotkanie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel

Dnia 19 marca 2018 r. w ramach realizacji przez naszą szkołę NPRCz odbyło się spotkanie autorskie. Bohaterką spotkania była Pani Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży (o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej), laureatka wielu nagród i wyróżnień, członek stowarzyszenia IBBY.

Pani Anna odwiedziła nas w szkole, więc była możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu wielu klas, w tym członków szkolnego Klubu Przyjaciół Książki. 

Kiedy poznaliśmy termin spotkania autorskiego, postanowiliśmy na naszych piątkowych zajęciach przygotować się do niego. Zapoznaliśmy się bliżej z sylwetką pisarki (życiorysem, twórczością, nagrodami i wyróżnieniami), przygotowaliśmy pytania, które chcielibyśmy zadać autorce tak wielu ciekawych książek.  W gablocie pn. Informacje Biblioteczne(w dziale: AKTUALNOŚCI) zamieściliśmy kolorowy plakacik reklamujący zbliżające się wydarzenie.

Spotkanie autorskie z pisarką Anną-Czerwińską-Rydel było okazją do zobaczenia pisarki, jak to się mówi, „na własne oczy”.  Pani Anna przyjechała do Kościerzyny z Gdańska-swojego ukochanego rodzinnego miasta. Nasz Gość od razu nawiązał dobry kontakt z uczestnikami spotkania, którzy mieli do niej wiele szczerych pytań. Pani Anna uprzejmie na nie odpowiadała. 

Dobry kontakt z czytelnikami nie wziął się znikąd. Po pierwsze Pani Anna opowiadała o bohaterach swoich książek (m.in. wielkich Polakach, ludziach z pasją) w sposób ciekawy i, co bardzo ważne, przystępny. Po drugie zebranych połączyła wspólna miłość do czworonogów (kotków i piesków), o których dzieci mogłyby rozmawiać bez końca. Wiem, co mówię, bo nawet członkom Klubu Przyjaciół Książki nie udało się wyczerpać wszystkich przygotowanych pytań. Np. ciekawi byliśmy czy Pani Anna uczyniła któreś ze swoich domowych zwierzątek bohaterem swojej książki (z jego zaletami i wadami)?

Warto podkreślić, że w trakcie spotkania uczniowie m.in. wysłuchali interesujących fragmentów o życiu i działalności Ireny Sendlerowej, z książki pt. „Listy w butelce”.  Dzięki tej książce ( autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel) wydanej w Roku Ireny Sendlerowej młody czytelnik może w przystępny sposób zdobyć wiedzę na temat tej ważnej postaci.  Dowodem na to, iż Pani Annie udało się zaciekawić tą książką były wizyty czytelników w bibliotece z pytaniem: „Czy są listy w butelce?”.

Widząc tak ogromny zapał do poszerzenia wiedzy pożyczyłam jednej z czytelniczek, nawet, własną książkę, zakupioną podczas tego spotkania (z dedykacją autorki dla „Klubu Przyjaciół Książki”).

Na koniec dodam, że Pani Anna Czerwińsk-Rydel pisząca tak ciekawie o ludziach z pasją, (ale nie tylko, bo pisze też o zwyczajnych dzieciach, rodzinach, potrzebie bliskości i zrozumienia, a przede wszystkim o muzyce) sama jest osobą z wielką pasją i dlatego w naszej szkole, na pewno, udało jej się pozyskać nowe grono wiernych czytelników! Na zakończenie spotkania z Panią Anną Czerwińską-Rydel zaszczyt wręczenia Gościowi kwiatka (jak się dowiedzieliśmy ulubionego rodzaju-słonecznika) przypadł członkini Klubu Przyjaciół Książki-Kindze D.  z inicjatywy Pani Anny Zazuli-Łagi.

Dziękujemy, raz jeszcze, za niecodzienne spotkanie!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Beata Jansen
opiekun Klubu Przyjaciół Książki

Zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VI SP nr 6 

do wspólnej pracy z mądrą i pełną humoru lekturą!


Szczegółowe informacje w załączniku poniżej.

ZAŁĄCZNIK >>>

..

Świetna zabawa i nauka z okazji Dnia Pluszowego Misia!

W listopadzie z okazji Dnia Pluszowego Misia udałyśmy się z wizytą do szkolnej ”zerówki”. Wspólna zabawa spodobała się i młodszym (6-cio latkom) i starszym (uczennicom klas IV z Klubu Przyjaciół Książki).

Dawno oczekiwane spotkanie zostało sfinalizowane. A zaczęłyśmy od zaproszenia, które na ręce wychowawczyni p. Agnieszki Narloch złożyła delegacja Klubu Przyjaciół Książki. Do zaproszenia dołączyłyśmy program spotkania.  Z uwagi na zaplanowane działania zaproponowałyśmy, by spotkanie odbyło się w ich klasie, gdzie jest dużo miejsca, stoliczki z krzesełkami, dywanik, przyjemny kolorowy wystrój i mnóstwo miękkich przytulanek. Po tzw. próbie generalnej zabrałyśmy nasze pomoce dydaktyczne i o godz. 9.15 zapukałyśmy do drzwi ”zerówki”. Szybko ”zainstalowałyśmy się” w klasie naszych gospodarzy(ustawiłyśmy z przodu na sztaludze plakat przewodni spotkania, przygotowałyśmy materiał muzyczny do odtworzenia, ustawiłyśmy się w odpowiedniej kolejności) i przystąpiłyśmy do działania. Z pomocą plakatu przewodniego przedstawiłyśmy dzieciom tytuł i cel spotkania. Przypomniałyśmy, bo była już o tym mowa w wystosowanym wcześniej zaproszeniu, co zostało zaplanowane na spotkanie.  Następnie kolejno realizowałyśmy poszczególne punkty programu. A były w nim: MISIOWE POCZYTAJKI, MISIOWA PIOSENKA, MISIOWE ZAGADKI, MISIOWY LABIRYNT oraz MISIOWE PUZZLE.

Od początku spotkania nawiązałyśmy dobry kontakt z grupą. Czuło się dobrą atmosferę. Wszyscy byli czynnie zaangażowanie w spotkanie z okazji misiowego święta.  Obok zabawy (jaką było m.in. odprowadzanie misia do chatki w labiryncie, układanie portretu misia z przygotowanych puzzli, odgadywanie misiowych zagadek, rozpoznawanie misiów zamieszczonych na rysunkach) i nauki (dzieci poznały podstawowe fakty dotyczące historii pluszowego misia, zwanego Misiem Teda, z ang., Teddy’s Bear) była zdrowa rywalizacja.  Wykonując różne zadania przy delikatnym wsparciu ze strony dziewczynek z Klubu Przyjaciół Książki (Izabeli-Biniędy Pastwy, Kingi Daty, Michaliny Gintowt, Iwetty Knitter, Nikoli Kosznik i Amelii Stankowskiej) oraz pod czujnym okiem pań nauczycielek przedszkolaki zdobywały cenne punkty. Największa suma zdobytych punktów decydowała o zwycięstwie i zdobyciu nagrody w postaci Medalu Przyjaciela Pluszowego Misia.  Zdobyte punkty skrupulatnie zapisywała i podliczała pani wychowawczyni.

Dziewczęta z Klubu Przyjaciół Książki świetnie wywiązały się ze swego zadania. Ciekawie z zaangażowaniem zachęcały uczniów do czytania. Przygotowały od siebie kilka słów na temat książki, której wybrane fragmenty czytały dzieciom na głos.  Przygotowały również dodatkowe rekwizyty by przyciągnąć ich uwagę. Dzieci nagrodziły dziewczynki brawami, a te dały im do ręki reklamowane książeczki. Po ich przeglądnięciu dzieci dokonały wyboru, którą z prezentowanych misiowych książeczek będą czytać ze swoją panią, jako pierwszą. A była to misiowa książeczka, która wyjaśniała, że nie ma złej pogody!  Złe natomiast jest to, na co zwróciła uwagę dzieci Iwetta, że ktoś, kto wcześniej wypożyczył tę książeczkę z naszej biblioteki szkolnej popisał ją długopisem.  A przecież, jak wszyscy wiemy, książki trzeba szanować, czytać je, a nie po nich rysować! Myślę, że tym ważnym akcentem zakończymy relację z miłego spotkania z dziećmi z ”zerówki”.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu, gratulujemy zdobywcom Medalu Pluszowego Misia (Igorowi Werze za zdobycie I miejsca, Przemysławowi Nodze za zdobycie II miejsca oraz Julii Kaszubowskiej i Tomaszowi Jarzembińskiemu za zdobycie ex aequo III miejsca) i zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej dokumentacją fotograficzną spotkania.

FOTOGALERIA >>>

                                                                                   Oprac. Beata Jansen

Zajęcia „Klubu Przyjaciół Książki”

w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017

W październiku, który już od 18 lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych postanowiliśmy odświeżyć i pogłębić naszą wiedzę na temat biblioteki szkolnej. Pomocą dla uczniów była przygotowana seria pytań dot. historii i dnia dzisiejszego naszej biblioteki. Na kluczowe pytania odpowiedzieliśmy sobie wspólnie podczas zajęć. Odpowiedzi na resztę pytań należało poszukać na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce: BIBLIOTEKA (w kategoriach: HISTORIA, ZASOBY, KOŁO BIBLIOTECZNE oraz AKTUALNOŚCI). 

Oczywiście, to nie wszystko, nowa nazwa naszego koła bibliotecznego – Klub Przyjaciół Książki zobowiązuje, dlatego skorzystaliśmy z oferty zajęć edukacyjnych, pn. KSIĄŻKA BEZ TAJEMNIC. Na zajęcia udaliśmy się do miejscowej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Zajęcia, w bardzo miłej atmosferze, poprowadziła pani Sylwia Kalinowska. Lekcja była okazją do zapoznania się z historią książki (w tym rodzajami książek i materiałami, jakich używano do ich tworzenia) na bazie prezentacji oraz sprawdzenia swojej dotychczasowej wiedzy (m.in. na temat budowy książki, tytułów książek i ich autorów). Pani bibliotekarka obok tradycyjnych pomocy dydaktycznych zaprezentowała zadania z platformy internetowej Learning Apps, pomocnej w pracy nauczyciela bibliotekarza. Lekcja bardzo się podobała i, zgodnie z obietnicą, jeszcze tam wrócimy! Dodatkowo, cieszy fakt, że mogliśmy, chociaż symbolicznie włączyć się w obchody MMBS, które w tym roku przebiegają pod hasłem: Książka łączy!

Zachęcamy uczniów poszczególnych klas (pod opieką nauczyciela) do korzystania z tego typu zajęć. Ich ofertę możecie znaleźć, m.in. w gablocie pn. INFORMACJE BIBLIOTECZNE przy naszej szkolnej bibliotece. 

Oprac. Beata Jansen - opiekun koła

...

Spotkanie inauguracyjne Klubu Przyjaciół Książki

 w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania 2017

W piątek, tj. 29 września br., uczennice szkoły podstawowej-obecne członkinie Klubu Przyjaciół Książki spotkały się ze swoim opiekunem w kąciku czytelniczym przy bibliotece. Celem spotkania była inauguracja działalności koła bibliotecznego w roku szkolnym 2017/2018 pod nową nazwą, tj. Klub Przyjaciół Książki oraz symboliczne włączenie się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 2017.

Na początku spotkania nastąpiła prezentacja chętnych do działalności w klubie, podczas której mogliśmy poznać się bliżej, dowiedzieć się m.in. dlaczego zdecydowały się działać w kole.

Następnie po zapoznaniu się i akceptacji sztandarowych działań klubu, w tym regulaminu koła, dziewczęta wybrały swój zarząd i potwierdziły swoje członkowstwo podpisami złożonymi pod INFO Klubu Przyjaciół Książki 2017/2018, przygotowanym przez opiekuna koła.

Po zakończeniu spraw organizacyjnych mogliśmy przystąpić do głośnego czytania. Dziewczęta czytały krótkie fragmenty swoich ulubionych książek. Jak się okazało, głośne czytanie sprawiło, że już podczas pierwszego spotkania udało nam się stworzyć więź czytelników. Dziewczyny z uwagą słuchały czytanych fragmentów książek, zarówno nowości książkowych jak i ogólnie znanych tytułów. 

Na koniec większością głosów wybraliśmy i nagrodziliśmy książkową zakładką najlepsze czytanie. Zwyciężczynią została Nikola Polak z klasy VIb, która przyprawiła nas o dreszczyk emocji, czytając fragment książki-ósmej historii o chłopcu, który „nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej nie ma go teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym”. Czy już wiecie jaką książkę czytała Nikola???  Jeśli tak, to gratuluję! A jeśli nie, to nic straconego.  Seria tych książek decyzją organizatora będzie tematem przewodnim obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania (WRAD 2018).

Klimat tego miłego spotkania zatrzymaliśmy w wykonanych fotkach, które dołączymy do sprawozdania.

Skład Klubu Przyjaciół Książki - rok szkolny  2017/2018

1.  Binięda –Pastwa Izabela

2.    Bukowska Wiktoria

3.    Górska Oliwia-sekretarz

4.    Kryzel Julia

5.    Norek Marta

6.    Pawłowska Magdalena- zastępca przew.

7.    Polak Nikola-przewodnicząca

 

Oprac. Beata Jansen-opiekun koła

..

KONKURS OMNIBUS BIBLIOTECZNY 2017

W dniu 27.02.2017 r. przeprowadzony został konkurs biblioteczny „Omnibus Biblioteczny 2017” dla członków Koła Bibliotecznego SP.

Konkurs, który rozpoczął się o godz. 15.45 składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnik konkursu mógł uzyskać maksymalnie 60 punktów (po 30 pkt. za każdą z części). Przedmiotem konkursu był warsztat informacyjny biblioteki szkolnej z akcentem na katalogi biblioteczne (główne typy katalogów i zasady korzystania z nich, karta katalogowa i umiejętność odczytywania zawartych w niej informacji).

Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy Vb  Nikola Polak, 2 miejsce zajęła Weronika Szymkowiak z klasy Va,  3 miejsce zdobyła Izabela  Flisikowska  uczennica klasy VIa.

Oprac. Beata Jansen

Przykład dobrej praktyki w pracy na rzecz wzrostu 

wyników czytelnictwa

Obok bogatej oferty biblioteki szkolnej (w tym dostępności lektur), konkursów bibliotecznych, imprez czytelniczych, zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej ważnym elementem wpływającym na stan czytelnictwa w szkole jest współpraca łączników klasowych z biblioteką szkolną.

Współpraca łączników klasowych z biblioteką szkolną nie jest nowością w pracy naszej biblioteki. Została ona zorganizowana w 2010 r. wraz z opracowaniem programu pracy naszego szkolnego Koła Bibliotecznego. 

Jednak od tego roku szkolnego wprowadziliśmy pewną nowość, która jest  związana z realizowanym w poprzednim roku szkolnym Programem Książki Naszych Marzeń.  Pamiętacie, że jednym z wymogów tego programu było udostępnienie uczniom książek na wakacje.  Po wakacjach zauważyłyśmy, że część wypożyczonych książek (szczególnie przez najmłodszych uczniów) nie wróciła do biblioteki z początkiem roku szkolnego, tak jak to było ustalone.  W związku z tym, postanowiłyśmy otoczyć tzw. opieką czytelniczą najmłodsze klasy, które nie mają jeszcze swoich łączników klasowych (wybierani są najwcześniej w klasach III SP). Funkcję łączników (danej klasy) z biblioteką szkolną powierzyłam (w tym przypadku) uczennicom z aktywu bibliotecznego (Monice Prądzińskiej i Weronice Szymkowiak z kl. Va, Martynie Kamrowskiej i Nikoli Polak z kl. Vb, Magdalenie Pawłowskiej z kl. Vd, Izabeli Flisikowskiej z klasy VIb oraz Wiktorii Netkowskiej z kl. VId) . Ustaliłyśmy, czego oczekujemy od tej współpracy (poza przypomnieniem o konieczności zwrotu książek wypożyczonych na wakacje).

Dziewczęta opiekujące się klasami II  (świetnie wywiązują się z przyjętych na siebie obowiązków. Ich praca, w ramach tzw. opieki czytelniczej nad klasami I-II SP, może stanowić przykład dobrej praktyki dla pracy łączników klasowych z biblioteką szkolną.  Z ich sprawozdań, które przygotowały po pierwszych miesiącach współpracy z ww. klasami, wynika, że osiągnęły założone cele: nie tylko odzyskały książki wypożyczone na wakacje, ale przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa w tych klasach. Informując o nowościach książkowych w naszej bibliotece (np. z kącika książek darowanych) pozyskały nowych czytelników i zwiększyły ilość wypożyczeń.  Niektórzy uczniowie dostali od swojej łączniczki (Moniki Prądzińskiej) nawet podarunek w postaci imiennych zakładek do książek. Większość klas II SP ma obecnie 100% czytelników, a kl. IIB ma najlepsze wyniki czytelnictwa w całej szkole!

Jednym z przykładów takiej współpracy jest zamieszczone poniżej krótkie sprawozdanie Weroniki Szymkowiak sprawującej opiekę czytelnicza nad klasą IIe:

Na początku roku szkolnego zostałam łącznikiem klasy IIe. Było w niej 20 uczniów, w tym 16 czytelników. Cztery osoby nie wypożyczyły książek. Pojawiły się również spore zaległości w oddawaniu książek: 4 osoby zalegały ze zwrotem książek z br. szkolnego, a 1 z wakacji.


Po kilku miesiącach sprawdziłam ponownie wyniki czytelnictwa. Bardzo się poprawiły. Wszystkie osoby miały na swojej karcie czytelnika co najmniej 1 książkę. Również nikt nie zalegał z oddaniem książki.

Mam nadzieję, że tak będzie przez cały rok szkolny.”  

Ja też mam taką nadzieję i życzę dziewczynkom dalszych sukcesów (w ich wkładzie) w pracy na rzecz wzrostu czytelnictwa w naszej szkole.

 

Oprac. Beata Jansen
opiekun koła bibliotecznego

..

ZAPROSZENIE NA CASTING

INFORMACJE >>>

..
INFO o kole bibliotecznym (czytelniczo-medialnym)

w roku szkolnym 2016/2017


W roku szkolnym 2016/2017 w zajęciach koła bibliotecznego  (czytelniczo-medialnego) uczestniczy aktyw biblioteczny oraz  łącznicy klasowi z biblioteką szkolną. 


Aktyw biblioteczny spotyka się z opiekunem koła co tydzień na dwugodzinnych zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej. Ich prace w br. szkolnym prowadzone są w trzech sekcjach: organizacyjno-technicznej (uprawnieni do udostępniania zbiorów), informatycznej (w tym redakcja „Kącika dla Ciebie”) i łączników klasowych (opieka biblioteczna aktywu dla klas I i II szkoły podstawowej). Ponadto codziennie pełnią dyżury podczas przerw międzylekcyjnych zgodnie z planem dyżurów.

Podczas pozalekcyjnych zajęć członkowie koła
przede wszystkim rozwijają zainteresowania czytelnicze dotyczące zarówno książek, jak i czasopism (m.in. cykl zajęć z edukacji czytelniczej przygotowujących do udziału w V Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką”). Prace biblioteki poznają od nieco innej strony niż przeciętny użytkownik. Zgłębiają tajniki wiedzy na temat warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej, nabywają też praktycznych umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej (proste naprawy książek, obsługa stołu bibliotecznego, porządkowanie regałów z książkami i czasopismami). Biorą czynny udział w imprezach bibliotecznych (uroczystości pasowania na czytelnika uczniów klas I szkoły podstawowej oraz obchodach Światowego Dnia Głośnego Czytania). Od poprzedniego roku szkolnego mają też swój udział w pracach związanych z komputeryzacją biblioteki szkolnej (prace z książkami związane z procesem wczytywania kodów). Pomagają redagować gablotę biblioteczną pt. Informacje Biblioteczne. Nowością gabloty jest „Kącik dla Ciebie” redagowany przez jedną z najlepszych ubiegłorocznych czytelniczek klas IV-VI SP - Izabelę Flisikowską. Więcej na temat „Kącika dla Ciebie” w następnym artykule.


LISTA ŁĄCZNIKÓW KLASOWYCH >>>

    

Oprac. Beata Jansen

 

Aktyw biblioteczny w roku szkolnym 2016/2017

..

1.      Flisikowska Izabela kl. VIb

2.      Kamrowska Martyna kl. Vb

3.      Netkowska Wiktoria VId - zastępca przewodniczącej koła

4.      Pawłowska Magdalena kl. Vd - skarbnik koła

5.      Polak Nikola kl. Vb - przewodnicząca koła

6.      Prądzińska Monika kl. Va

7.      Szymkowiak Weronika kl. Va - sekretarz koła

Beata Jansen

opiekun koła bibliotecznego  




KĄCIK DLA CIEBIE

Nie wierzysz, że umiesz pisać?

Przekonaj się sam!

Do poniższego opowiadania pt. „Lunari” dopisz ciąg dalszy, podpisz imieniem, nazwiskiem i klasą. Wyślij na maila i.flisikowska@wp.pl lub dostarcz do szkolnej biblioteki. Potem wypatruj Twojego tekstu na gazetce.

Czekam na pomysły!

Lunari”

 

- Lunarinio Lukrecjo Hallahoim Pierwsza! Gdzie ty się podziewasz! - słychać było krzyki królowej Nasturcji.

Wściekła monarchini trzymała za ucho wysoką, czarnowłosą dziewczynę o śniadej cerze ubraną w czarne legginsy i srebrną tunikę.

- Mamo, uspokój się… Byłam za zamkiem… Strzelałam z łuku…

- COOO? Lunarinio, jesteś księżniczką! Powinnaś haftować, śpiewać albo chociaż tańczyć zamiast STRZELAĆ Z ŁUKU!!!

Lunarinia przewróciła oczami. Wtem na schodach zjawił się wysoki mężczyzna w koronie - król Gilbert. Spostrzegł w ręce córki łuk i westchnął:

- Znowu Lunari?

- Ona ma na imię Lunarinia! - wrzasnęła królowa. - Naucz się tego, Gilbercie!

- Dobrze - zwrócił się do księżniczki. - Znowu Lunarinio?

- Tak.

- No więc marsz do komnaty i żeby mi się to więcej nie powtórzyło!

Lunari powlokła się do komnaty. Nie rozumiała, czemu rodzice tak się wściekali. Wtedy zdecydowała.

Zapadła noc . Lunari chwyciła srebrny płaszcz, łuk i kołczan, a następnie wymknęła się z zamku. Osiodłała konia i odjechała. Chciała założyć bractwo. Bractwo Srebrnych Łowczyń. Chciała zniszczyć zakazy dotyczące dziewcząt. Chciała być wolna….

 

Napiszcie ciąg dalszy tego opowiadania. Czekam na propozycje!

Żadnego opowiadania nie pominę. Każde będzie przez tydzień wywieszone na gazetce.

..

..

Exaliax

 

Rozdział 1

Evan i Hilla siedzieli przy trzaskającym wesoło ognisku. Noc ani trochę nie zapowiadała się miło. Zimny, ponury wiatr dął bez przerwy, aż dzieci okryte postrzępionymi kocami drżały z zimna. Skończyło się jedzenie, a w sidła nic się nie złapało. Nastał kryzys. Oboje myśleli teraz to samo - że ta planeta już nigdy nie będzie taka wesoła jak dawniej.

Planeta nazywała się Exaliax. Byłaby zwykłą planetą, gdyby nie to, że mieszkały tam tylko dzieci. Skąd się brały? Raz do roku odbywało się święto Zielonej Komety. Wtedy nad wyspą przelatywała zielona kometa i przynosiła niemowlaki. Jednak dzieci na Exaliax nie były szczęśliwe. Na planecie panował zły potwór – Blomin. Był on wielkim, zielonym wężem. Przybył na radosną planetę w święto Zielonej Komety, a gdy się zjawił, zastraszone dzieci oddały mu władzę. A gdy to się stało, Blomin zaczął je porywać. Nikt nie wiedział po co, ale wiedziano jedno - nikt nie wrócił z pałacu potwora.

Evan i Hilla byli przyjaciółmi od zawsze, odkąd pamiętali. Nawet gdy Blomin zawładnął na Exaliax, ich przyjaźń przetrwała. Teraz oboje siedzieli  i zastanawiali się co zrobić. Jak się tam znaleźli? Uciekali z płonącej miejscowości, która nazywała się Semitcal. Całe miasto się spaliło. Większość dzieci z tego miasta była poszukiwana przez Blomina, więc postanowiono, że podzielą się na dwu, trzy lub czteroosobowe grupy i chyłkiem będą uciekać. Nagle z krzaków dobiegł odgłos zatrzaśnięcia czegoś i szelest. Trzaskały małe łamane gałązki i było słychać też skrzeczenie. Zza gałązek błyskały wielobarwne pióra.

- Hilla, coś słyszę. Jakieś szarpanie się i trzaski. Może coś się złapało? - powiedział Evan.

- Nie tylko ty to słyszysz, nie jestem głucha. Idę zobaczyć co to.

- Dobrze - powiedziała Hilla. - Ale ja idę z tobą.

- Ktoś musi pilnować ogniska – zaprzeczył Evan.

- Ono i tak dogasa, więc po co go pilnować?! - zdziwiła się Hilla.

- A nasze rzeczy? Kto ich będzie pilnował? - zapytał chłopak.

- My niczego nie mamy. A za to pewnie coś się złapało w sidła i jak się nie ruszysz, to kolacja nam zwieje - zauważyła Hilla.

- Dobra - uległ Evan. - Idziemy.

 

To początek mojej opowieści pt. „Exaliax”. Jeżeli chcecie, żebym kontynuowała umieszczanie jej tutaj, to jak najbardziej będę to robić…

Na rozdział drugi czekajcie już wkrótce! 

 

 

 

Twoja recenzja na gazetce

 

Niedawno do naszej biblioteki szkolnej weszły nowości książkowe, m.in. „Felix, Net i Nika”, „Igrzyska śmierci”, „Zwiadowcy” i wiele innych.

Zapewne wielu z was czytało je i już wytypowało jedne z ulubionych.

Jeśli chcecie polecić je innym uczniom, napiszcie recenzję danej książki, podpiszcie imieniem, nazwiskiem i klasą .

Wyślijcie je na adres e-mailowy:

i.flisikowska@wp.pl

lub przynieście wydrukowane do szkolnej biblioteki.

Możecie mieć pewność, że zawiśnie na gazetce!

 

      Oprac. Izabela Flisikowska

 



MIŁE SPOTKANIA Z CZYTELNIKAMI PODCZAS FESTYNU SZKOLNEGO!

Biblioteka szkolna informuje, że w ramach promocji czytelnictwa i dla przyjemnego uczestnictwa w Festynie Szkolnym zorganizowanym w naszej szkole przez Radę Rodziców 9 czerwca 2016 roku na I piętrze przy szkolnej bibliotece były stanowiska promujące bibliotekę i czytelnictwo. Jak widać na załączonej dokumentacji fotograficznej, umilały czas i wzbogacały wiedzę nie tylko dotyczącą naszej biblioteki. Dzięki zabawnym mini-testom dotyczącym preferencji czytelniczych można było lepiej poznać siebie-wręcz odkryć siebie na nowo!


Każda okazja jest dobra by promować bibliotekę i czytelnictwo. Taką właśnie okazją, dobrze wykorzystaną był dzień festynu szkolnego. W tym dniu obowiązki gospodarza stanowisk przygotowanych przez bibliotekę pełniła reprezentantka aktywu bibliotecznego Magdalena Pawłowska z klasy Vd.  Magda pod dyskretną kontrolą bibliotekarza zachęcała do skorzystania z propozycji przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Każdego, kto spróbował swoich sił częstowała cukierkami. W tym debiucie w roli p. bibliotekarki wiernie sekundowała jej rodzina oraz koleżanka z klasy IIId, która też myśli o pracy w aktywie bibliotecznym. Musi jednak poczekać do następnego roku szkolnego, ponieważ w tym roku szkolnym mamy już pełny skład (cały zeszłoroczny skład w 100% zgłosił chęć pracy w kole bibliotecznym również w br. szkolnym).  


Odwiedzającym w tym dniu naszą bibliotekę, m.in. miłej koleżance z sąsiedniej szkoły przy ul. 8-go Marca (którą przy okazji pozdrawiamy) oraz uczniom naszej szkoły serdecznie dziękujemy za okazane zainteresowanie biblioteką i jej działaniami. 

FOTOGALERIA >>>                  

Oprac. Beata Jansen


WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS BIBLIOTECZNY"

INFO o kole bibliotecznym


Migawki z życia Koła Bibliotecznego szkoły podstawowej

Nie będzie przesady w tym, jeśli powiem, że nasze KB jest bardzo aktywne.  Szkoda tylko, że nie zawsze jest czas, by na bieżąco pisać o podjętych działaniach i załączyć odpowiednią dokumentację fotograficzną. Ale, od czego są FERIE??? No właśnie, można np. napisać parę  słów o KB.

Działalność członków KB (mam na myśli zarówno członków wewnętrznych (tzw. aktyw biblioteczny) jak i członków zewnętrznych (tzw. łączników klasowych z biblioteką szkolną) stanowi ważny element działalności biblioteki szkolnej. To dwa zespoły dobrowolnych pomocników biblioteki szkolnej, które przyczyniają się swoją postawą do zwiększenia czytelnictwa i pogłębienia, jakości pracy z książką. Z drugiej strony mam nadzieję, że dobrze zorganizowana praca koła wdraża jego członków do odpowiedzialności za funkcjonowanie biblioteki, jako instytucji służącej całej społeczności szkolnej, uczy obowiązkowości i systematyczności.

Szczególnie zasłużony dla biblioteki jest aktyw biblioteczny, który pomaga bibliotekarzom w organizowaniu różnych prac z książką i czytelnikiem (w tym przedstawienia i wystawki na uroczystość pasowania na czytelnika, obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania) , poznając prace biblioteczne od nieco szerszej strony niż przeciętny użytkownik biblioteki.

Poniżej zamieszczam aktualny skład KB szkoły podstawowej, któremu chcę podziękować za pracę w I półroczu roku szkolnego  2015/2016.

Lista członków koła bibliotecznego SP

 

AKTYW BIBLIOTECZNY

Imię i nazwisko

Klasa

Izabela Flisikowska

Vb

Kamrowska Martyna

IVb

Pawłowska Magdalena

IVd

Polak Nikola

IVb

Prądzińska Monika

IVa

Szymkowiak Weronika

IVa

 

 

ŁĄCZNICY KLASOWI

Imię i nazwisko

Klasa

Julia Kuchnowska

IIIa

Miriam Błaszczyk

IIIb

Karolina Zolondek/Oliwia Dzienisz

IIIc

Agata Marcinkowska/ Agata Czarnecka

IIId

Weronika Szymkowiak

IVa

Martyna Kamrowska/Kajetan Pobłocki

IVb

Laura Górniewicz/Paweł Kafarski

IVc

Magdalena Pawłowska/Nikola Idziak

IVd

Julia Kryzel

Va

Nikola Szczypior/Zuzanna Kostuch

Vb

Adrianna Wera

Vc

Wiktoria Bukowska

Vd

Oliwia Ulenberg/Michalina Pater

Via

Julia Zielińska

VIb

Jakub Gostomski/Maksymilian Khial

VIc

Kacper Ebertowski/Roksana Skibińska

VI d

 

W załączniku FOTOGALERIA >>>  pt. Migawki z życia Koła Bibliotecznego 2015/2016

...

Opracowała: Beata Jansen

opiekun Koła Bibliotecznego SP



Tradycyjnie Koło Biblioteczne (czytelniczo-medialne) stanowią w naszej szkole członkowie wewnętrzni koła tzw. AKTYW BIBLIOTECZNY oraz członkowie zewnętrzni tzw. ŁĄCZNICY KLASOWI z biblioteką szkolną.

Nasze koło od wielu lat  działała na bazie programu zatwierdzonego  przez Dyrektora szkoły. Kolejne zajęcia przebiegają zgodnie z przygotowanym  harmonogramem zajęć (dostępnym w dzienniku Koła Bibliotecznego).

AKTYW BIBLIOTECZNY w b.r. szkolnym stanowią:

1. Flisikowska Izabela  kl. IVb- sekretarz koła

2. Kuśpa Paulina kl. IVd

3. Netkowska Wiktoria kl.IVd -  z-ca przewodniczącej

4. Lass Nikola kl. VIa - przewodnicząca koła

5. Orland Laura kl. Vb - skarbnik

6. Pater Michalina kl Va

Spotkania z opiekunem koła odbywają się w czwartki o godz. 15.30 w bibliotece szkolnej (sala 101 i 102).

Podczas zajęć członkowie koła poznają pracę biblioteki od nieco innej strony niż przeciętny użytkownik. Zgłębiają tajniki wiedzy na temat warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej, nabywają też praktycznych umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej (proste naprawy książek, obsługa stołu bibliotecznego, porządkowanie regałów z książkami i czasopismami). Jednak przede wszystkim rozwijają zainteresowania czytelnicze dotyczące zarówno książek jak i czasopism.

Kontynuujemy też cykl zajęć z edukacji czytelniczej przygotowujących do udziału w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Podróże z książką. Przygotowujemy uroczystość  pasowania na czytelnika uczniów klas I szkoły podstawowej oraz organizujemy  kolejne obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania.

Ponadto :

kontynuujemy pracę metodą projektu (dot. historii pisma)

planujemy dalej doskonalić umiejętność pisania recenzji nowości książkowych.

..
FOTOGALERIA >>>

Opiekun koła bibliotecznego (SP) 

Beata Jansen


Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
9 maja - Święto Unii Europejskiej
26
maja - Dzień Matki