"KREATYWNI,  OTWARCI, CIEKAWI ŚWIATA"

    SZKOŁA PODSTAWOWA  NR 6  IM. KS. DR. B. SYCHTY

w Kościerzynie

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 1

16 października 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 imienia ks. dr. Bernarda Sychty. Tego dnia  szkoła obchodziła również  30 – lecie istnienia.

MISTRZ TRZESZCZĄCEGO CZYTANIA

W dniu 13 listopada 2018 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję sprawdzić płynność, poprawność czytania jak i dykcję oraz intonację, przystępując do szkolnego konkursu logopedycznego. Każdy uczestnik musiał odczytać głośno wcześniej wylosowany fragment tekstu. Wśród 26 uczestników najlepsi okazali się:

Kategoria IV– VI

I miejsce – Marceli Piechowski VI a
II miejsce - Weronika Flis VI a
II miejsce - Winicjusz Wierzba Vc
III miejsce – Marcelina Marzyńska V b
Wyróżnienie - Antoni Norek IV b
Wyróżnienie - Fabian Litwin IV b


Kategoria VII,VIII i III gim

I miejsce – Marta Kujach III c
II miejsce – Julia Białczak III c
III miejsce – Błażej Szkobel VIII b
Wyróżnienie - Klara Waśniewska III c
Wyróżnienie – Natalia Maciak III c


Oprac. D. Piesik

PIERWSZY TURNIEJ KWALIFIKACYJNY

W niedzielę 28 października w naszej szkole odbył się I Turniej Kwalifikacyjny dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 29 zawodników w tym 6 dziewcząt. Niektórzy uczniowie walczyli o swoje pierwsze punkty rankingowe potrzebne do uzyskania kategorii szachowej. Zawodnicy grali w systemie 6 rundowym po pół godziny na partię dla zawodnika. Trzech najlepszych zawodników otrzymało nagrody. Najlepsza zawodniczka turnieju, uczennica naszej szkoły Eliza Rekowska, również otrzymała nagrodę. Nie to jednak było najważniejsze. Aż 14 zawodników uzyskało swoje pierwsze kategorie (V), a dwie zawodniczki nawet (IV) kobiece. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, były ciastka dla najmłodszych oraz kawa dla rodziców. Organizatorami turnieju byli nauczyciele szóstki Monika Skowrońska i Marek Ferdynus oraz Mirosław Nowak z Akademii Młodego Szachisty. Sędzią zawodów był Piotr Kwidzyński.

Następny turniej szachowy w naszej szkole odbędzie się już 1 grudnia. Będzie to II Mikołajkowy Turniej Szachowy dla uczniów kościerskich szkół podstawowych. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Informacje o turnieju będą podane w najbliższym czasie.

Szczegółowe wyniki turnieju można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6422/index.html?l=pl

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

RETRO ZAWODY - SPARTAKIADA ROLNICZA W NASZEJ SZKOLE

W październiku klasa 5c (zespół "Kubusiowy Team") wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Rusz się z K”. Uczniowie rywalizowali w retro dyscyplinach takich jak: bieg w kaloszach, bieg z jajkiem, ziemniaczane wykopki, skoki w workach, bronowanie pola. Wszystkim uczestnikom spartakiada rolnicza bardzo spodobała się i pozwoliła poczuć niepowtarzalny klimat dawnych zabaw.

Celem konkursu jest edukacja sportowa, propagowanie zdrowego trybu życia dzieci i młodzieży szkolnej, zwiększanie świadomości na temat roli aktywności fizycznej w życiu i rozwoju człowieka, a szczególnie młodzieży szkolnej oraz promocja marki „Kubuś”.

RETRO ZAWODY-SPARTAKIADA ROLNICZA W NASZEJ SZKOLE >>>

..

KONKURS MAKS MATEMATYCZNY 2018

Dnia 18 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie odbyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Maks Matematyczny 2018”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przewodniczącą konkursu była Lucyna Lemańczyk - Bławat.
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie „Maks 2018” otrzymał Jakub Sztąborowski z klasy 5c, który wygrał darmowy udział w VII edycji konkursu.

Oprac. Lucyna Lemańczyk - Bławat

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW I APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 12 października obchodziliśmy w naszej szkole dwie uroczystości. Pierwszą z nich było Pasowanie Pierwszoklasistów. Na chwilę, kiedy dzieci z klas pierwszych staną się pełnoprawnymi uczniami wszyscy czekali bardzo niecierpliwie. Ten moment poprzedziły liczne przygotowania – dzieci poznawały swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale też i obowiązki. Wspólnie z wychowawcami przygotowywały również całą uroczystość.

Na sali gimnastycznej zgromadzili się Rodzice, Nauczyciele, uczniowie klas II i III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Panowała świąteczna atmosfera. Dzieci wszystkich klas pierwszych ubrane w świąteczny strój galowy, piękne dekoracje, przygotowany sprzęt nagłaśniający – wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej okazale.

Dzieci podczas apelu zaprezentowały czego już się nauczyły. Przy burzy oklasków pierwszacy błysnęli talentem recytatorskim oraz umiejętnościami wokalnymi.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców, także Pani dyrektor nie kryła wzruszenia. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Drugą uroczystością świętowaną tego dnia był Dzień Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościowy apel, podczas którego uczniowie dziękowali wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawy montaż słowno–muzyczny zawierający wiele humorystycznych akcentów. 

FOTOGALERIA >>>

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW >>>

..

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY

W dniu 3 października uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów z Fundacji „Grupa T” z Torunia. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli spektakl profilaktyczno-wychowawczy dotyczący cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie pt.” Zaplątani w sieci”. Aktorzy uświadomili dzieciom, że prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze. Ponadto ukazali, w jaki sposób korzystać ze smart- fonów i tabletów, aby nie wpaść w sieć uzależnienia. Uczniowie świetnie się bawili, a aktorzy udowodnili, że można wesoło i aktywnie spędzać czas, niekoniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego. Była również niespodzianka – nauka Zumby.

FOTOGALERIA >>>

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE >>>

Oprac. Mariola Korpalska

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 

W środę 26 września 2018 roku w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Tego dnia promowaliśmy znaczenie języków obcych we współczesnym świecie, a także zwróciliśmy uwagę na fakt, iż uczenie się języków pomaga wzajemnie się zrozumieć, ciekawiej żyć i przy okazji dobrze się bawić.

W tym roku szkolnym postawiliśmy na muzykę, ruch oraz dobrą zabawę. Uczestnicy z różnych klas mieli okazję zaprezentować swoje talenty w muzycznym KARAOKE. Była to wspaniała możliwość zachęcenia wszystkich do nauki języków obcych. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie świetnie się bawili, śpiewali i tańczyli. Dzięki temu zobaczyli, że warto zdobyć wiedzę o innych narodach i ich językach.

Tego dnia każdy uczeń miał możliwość przebrania się w strój lub barwy kraju europejskiego. Dzięki temu w czasie przerw korytarze były pełne flag i uczniów w kolorowych strojach. Spośród uczniów w najciekawszych przebraniach wybrano zwycięzców i wyróżniono ich na zajęciach lekcyjnych.

Dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły przygotowano FOTOBUDKĘ, w której każdy mógł wcielić się w rolę obywatela wybranego kraju europejskiego. Była to fantastyczna okazja do upamiętnienia zabawnych i niezapomnianych pamiątek tego święta. To stanowisko dawało gwarancję zachęcenia uczniów do popularyzacji języków, jak i do dobrej zabawy.

W czasie obchodów Dnia Języków uczniowie mieli także możliwość spróbować słodkości kojarzonych z krajami anglojęzycznymi. Grupa dziewcząt z klas IIIb i IIIa gimnazjum przygotowała stoisko z muffinkami (upieczonymi według przepisu N. Lawson), a kulminacyjnym punktem uroczystości był tort z flagą Wielkiej Brytanii, który uczennice klasy IIId sprzedawały na cele dobroczynne.

Ważnym elementem dnia były także konkursy promujące naukę języków obcych. Uczniowie przygotowali wiele pięknych i wartościowych prac, w związku z czym wybór zwycięzców był bardzo trudny. Zwycięzcami w następujących kategoriach zostali:

„Symbol państwa europejskiego”

I miejsce Paweł Stegart kl.Vc

II miejsce  Agnieszka Cichosz kl. Vb

III miejsce – Kacper Połom kl. Vd

wyróżnienie  Maxymilian Kozieł kl IVc

„Hasło w języku angielskim propagujące naukę języków obcych”

I miejsce  Zuzanna Okuniewska kl. VII a

II miejsce  Zuzanna Klasa i Julia Hinca kl. VIIa

„Hasło w języku angielskim i języku niemieckim propagujące naukę języków obcych”

I miejsce  Olaf Szarmach kl. IIIe gimnazjum

II miejsce Łukasz Marcholewski kl. III a gimnazjum

III miejsce Adrian Pałasz kl. IIIe gimnazjum

Zwycięzcom gratulujemy!

FOTOGALERIA >>>

Oprac. H. Szuta, J. Norek


PIERWSZE POTYCZKI SZACHOWE

Szachiści naszej szkoły we wrześniu uczestniczyli w eliminacjach miejskich w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży w Szachach drużynowych. W eliminacjach miejskich wzięły udział 4 ekipy w młodszej grupie oraz 3 w starszej. Drużyna ze szkoły podstawowej wygrała dwa mecze po 4:0 i w meczu o pierwsze miejsce wystarczał jej remis. Niestety, w ostatnim meczu po zaciętej walce przegrała 3:1 i ostatecznie zajęła 2 miejsce. Wszystkie swoje partie wygrała Eliza Rekowska. Drużyna z gimnazjum występująca w amatorskim składzie i bez jednego zawodnika,  przegrała dwa pojedynki i ostatecznie zajęła 3 miejsce. Na zakończenie zawodów nasi zawodnicy otrzymali medale, a drużyny dyplomy.

W skład drużyny ze szkoły podstawowej wchodzą: Eliza Rekowska (Vd), Wiktor Tabarkiewicz (Vd),  Milan Kirchen (IVa) oraz kapitan Maciej Łącki (Vb).

W skład drużyny z gimnazjum wchodzą: Dominika Kuszowska (IIIc), Grzegorz Stencel (IIIb) oraz kapitan Kamil Kasperczyk (IIIc).

FOTOGALERIA >>>

Oprac. Marek Ferdynus

AKCJA EKOLOGICZNA

Dnia 21 września uczniowie szkoły podstawowej klas: IVd, Vb, VIc i VIIa wraz z wychowawcami brali udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Sprzątanie świata - Polska”, w tym roku pod hasłem: „Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.

FOTOGALERIA >>>

  Oprac. Beata Chwarzyńska
 Koordynator akcj


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W poniedziałek, 3 września, szkolne korytarze i sale lekcyjne na długie 10 miesięcy ponownie wypełniły się uczniowskim gwarem. Rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. Jest to ostatni rok, który kończyć będą uczniowie gimnazjum.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta – p. Michał Majewski. Przedstawił on zgromadzonym na uroczystości nową panią dyrektor – p. Małgorzatę Kreft, która zastąpiła na tym stanowisku p. Grażynę Nykiel. 

Naukę w szkole podstawowej rozpoczęli uczniowie trzech klas pierwszych. Dla nich i dla ich rodziców był to bardzo ważny dzień. Dzieci poznały swoich wychowawców i kolegów. 

Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce i sporcie, a pracownikom szkoły satysfakcji z wykonywanej pracy.


FOTOGALERIA >>>PIŁKARZE RĘCZNI NA OBOZIE KONDYCYJNYM W PCM GARCZYN INAUGURACJA  ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W ostatnich dniach wakacji od 21 do 27 sierpnia 2018 r. piłkarze ręczni z SP nr 6 SOKÓŁ Kościerzyna przebywali na obozie kondycyjnym w PCM Garczyn. W zgrupowaniu wzięło udział 35 zawodników i trzech trenerów - Ewa Kuźma - kierownik obozu, Mariusz Czaja, Janusz Kuźma. Dzięki wspaniałej pogodzie, bardzo dobremu wyżywieniu i wzorowej atmosferze w ośrodku zamierzenia treningowe zostały zrealizowane w całości. Mimo ciężkich treningów humory wszystkim dopisywały. Młodzież podczas wspólnych dyskotek, spotkań i meczów towarzyskich miała możliwość zawarcia nowych znajomości z kolegami i koleżankami innych obozów przebywających w Garczynie. Dodatkową atrakcją była kąpiel w jeziorze i możliwość sprawdzenia swojego oka podczas strzelania z karabinu kbks na strzelnicy. Ostatni wieczór uczestnicy mile spędzili czas przy wspólnym ognisku piekąc pyszne kiełbaski i śpiewając piosenki. Do zobaczenia na parkietach hal sportowych podczas meczów. Spotkamy się za rok w Garczynie.

FOTOGALERIA >>>


Dodatkowe menu
Z kalendarza
  1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych
3 listopada - Święto Myśliwych

11
listopada - Narodowe Święto Niepodległości
16
listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji
21
listopada - Światowy Dzień Telewizji